Összefoglaló a 2017 márciusában, Varsóban megtartott első, az ortopédiai alkalmazásokkal kapcsolatos Lipogems Nap eredményeiről
Résztvevők
Több mint 80, a technológiát alkalmazó, illetve a tudományos munkában résztvevő szakember Európából, a Közel-Keletről és az USA-ból.
Magyarországról Prof. Dr. Csernátony Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Ortopédiai Klinika igazgatója, a Lipogems alkalmazásának hazai úttörője (Lipogems beavatkozások: Elite Clinic Magánklinika, Debrecen, www.eliteclinic.hu), Dr. Hibbey Csaba, a Tabányai Szent Borbála Kórház Traumatológiai és Ortopédiai Osztályának főorvosa (Lipogems beavatkozások: Gyógyászok Orvosi Központ, Tatabánya, www.gyogyaszoktatabanya.hu) és Dr. Koós Zoltán főorvos (www.drkoos.hu, Lipogems beavatkozások: DaVinci Magánklinika, Pécs http://davincimaganklinika.hu) vett részt a szakmai fórumon.
Prof. Dr. Szabó István, aki szintén a DaVinci Magánklinikán végzi a Lipogems beavatkozásokat (www.drszaboistvan.hu), előre nem látható események miatt sajnos az utolsó pillanatban kénytelen volt lemondani a részvételt.
Előadások
- Tudományos kutatások
A kiemelkedően sikeres gyakorlati alkalmazások mellett, a zsírszövetből nyert regeneratív sejtkultúrák új területeken való alkalmazásának kutatása talán az eddigieknél is jobban a tudományos érdeklődés középpontjában áll, hiszen a XXI. századi orvoslás – a hagyományos területek rohamléptekben történő fejlődése mellett – egyre inkább a saját-sejtes technológiák alkalmazása felé fordul.
Ez a terület – amelynek a Lipogems az egyik leghatékonyabb jelenlegi képviselője – olyan távlatokat nyithat meg a gyógyításban, amelyek 10-15 éve még elképzelhetetlenek voltak.
A jelenlegi alkalmazások (ortopédia, szépészet, fisztulák, állatgyógyászat stb.) kiváló tapasztalatain alapulva, a Lipogems regeneratív hatásait érintő és új területeken történő alkalmazásainak lehetőségét megteremtő állandó tudományos és orvos-szakmai munka folyik. Ezek eredményei azt mutatják, hogy a Lipogems által is kinyerhető nem tenyésztett és nem egy specifikus sejttípusra (mezenchimális őssejtek) redukált sejttömeg a megőrzött teljes és aktivált mikrokörnyezetnek köszönhetően komplexebb hatásmechanizmussal bír, mint a redukált és laboratóriumi körülmények között szaporított sejtállományok.
Az eredmények alapján ma már elmondható, hogy nem a beültetett sejtek valós számával egyenesen arányos a kifejtett hatás.
Sok tenyésztett kultúrában csak a sejtek egy része – technológiától függően max. 20-30% – lesz képes a megfelelő hatás kifejtésére, mivel a tenyésztés időbeni elhúzódása miatt egy részük még túl „fiatal” egy részük pedig már túl „öreg” a beültetés időpontjában.
Sokkal inkább a regeneratív sejtek környezetet befolyásoló képessége a kulcs a megfelelő hatás eléréséhez.
Egy, a gyakorlati életből vett hasonlattal élve: egy építkezés felgyorsításához sok esetben nem több munkásra, hanem jobb szervezésre, irányításra és jobb kommunikációra van szükség.
A Lipogems technológiája ezt a teljes, maximálisan életképes és természetes hatékonyságának csúcsát nyújtó sejtállományt állítja elő és ülteti át a kezelendő területre, aktiválva az adott terület öngyógyító mechanizmusait (gyulladáscsökkentés, sejtszaporodás támogatása, növekedési faktorok aktiválása stb.).
- Szakmai tapasztalatok
A szakmailag és tudományosan is kiválóan megalapozott előadásokban bemutatott két éves utánkövetési tapasztalatok eredményei teljes összhangban vannak az eddig rendelkezésre álló adatokkal.
Összefoglaló a különböző előadások tartalmából.
Az eredmények (állapot és életminőség-javulás) függenek a szervezet természetes általános regenerációs képességétől.
A legnagyobb mértékű és legnagyobb arányú javulás általában a 20-60 év közötti korcsoportban volt mérhető, míg a hatékonyság az életkor előrehaladtával általában csökken, de a degenerativ tünetek javulásában például a 65 év fölötti korosztálynál a tünetek javulása inkább mutat emelkedő tendenciát, mint a fiatalabb korosztályokban. (Valószínűsíthetően ebben szerepe van az életmódból adódó kíméletesebb terhelésnek is.)
Az életmód változása (főleg a túlsúly növekvő aránya) miatt egyre fiatalabb korban jelentkeznek a porckopás jelei, de az idősebb korosztályban fejlődés és javulás figyelhető meg ezen a téren a 90-es évek óta.
Általánosságban elmondható, hogy a javulás összefüggésben van a kopás mértékével (I-IV) is. Kisebb fokú kopás esetében – a várakozásoknak megfelelően – jobbak az eredmények, de az egyedi különbségek miatt itt sem húzható egyértelmű párhuzam.
Fontos befolyásoló tényezők
– társbetegségek (pl. perifériális keringési rendellenességek, anyagcsere-zavarok stb.)
– egyéb tényezők (pl. TÚLSÚLY!!!, ízületi ciszták, alsóvégtagi tengely eltérések (O-láb/X-láb), illetve
– életvezetési, táplálkozási szokások (pl. mozgás, dohányzás, alkoholfogyasztás)
Egyéb értékelési tényezők
Az eredmények értékelésével kapcsolatban Csernátony Professzor előadásában részletezte, hogy a jelenleg az állapotjavulás mérésére szolgáló értékelési rendszerek (VAS, KOOS stb.) nem veszik teljes mértékben figyelembe az ízületi kopások állapotváltozásait befolyásoló tényezők komplexitását, kizárólag a mérési időszakokat közvetlenül megelőző nagyon rövid időszakra koncentrálnak.
Az értékelésnél több (pl. előző traumák, műtétek, megelőző egyéb kezelések, viszkoszuplementáció, szteroidos/gyógyszeres/egyéb kezelések, injekciók stb.) és egymásra mindenképpen ható tényező (pl. a beavatkozást követően elkezdett egyéb gyógyszeres kezelés, egyéb, az adott ízület állapotát befolyásoló kezelés, műtét stb.) figyelembe vételére, valamint az értékelési rendszerek szinkronizációjára lenne szükség.
Ez kifejezetten igaz egy olyan kezelés esetén, mint a Lipogems, ahol a szervezet saját, természetes regeneratív képességeinek aktiválásán túl semmilyen egyéb módon (gyógyszeres, esetleg szteroidos kezelések, műtéti megoldások, kötelezően előírt táplálkozási és életvezetési előírások stb.) nem avatkozunk be a regenerációs folyamatokba, sőt a legtöbb esetben még az addigi folyamatos fájdalomcsillapítást is megszüntetik, de legalább is jelentősen csökkentik a páciensek.
Az eredmények értékelésénél azt is mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a Lipogems terápiát választó páciensek nagy százaléka olyan stádiumban és olyan „kórtörténeti előélettel” érkezik a kezelőorvosához, amikor más szakemberek (esetenként már évekkel előtte) protézis beültetést javasoltak. A tapasztalatok szerint a páciensek nagy része már túl van (gyakran több) nem megfelelő hatásfokúnak bizonyuló egyéb terápián, hosszú ideje szed esetenként vagy folyamatosan fájdalomcsillapítót és állapotuk annyira megnehezíti/megkeseríti az életüket, hogy „mivel eddig semmi nem segített”, gyakran „utolsó esély”- ként tekintenek a Lipogems technológiájára.
Több előadó is beszámolt arról, hogy a páciensek egy része a javulás beálltával olyan mértékben terheli meg az ehhez hosszú ideje nem szokott ízületeket, hogy az új panaszokat is kiválthat.
Pl. egy érszűkületes betegnél hosszabb séta, nagyobb megterhelés, hosszabb „talpon töltött” idő stb. fokozhatja az alsóvégtagi keringési problémákból eredő fájdalmakat.
Olyan páciensről is tudunk, aki a Lipogems kezelés után, térdfájdalmai elmúltával – tánc közben (!!!) – elesett, és nagyon komoly meniscus sérülést szerzett. Műtétre szorult.
A nem sérült térd gyakorlatilag tünetmentes, míg a sérült/operált térd igen fájdalmas tud lenni.
Elmondható tehát, hogy az állapotjavulás általában több és egyénenként változó tényező együttes hatásának komplex eredménye, amelyek minden esetben csak a páciens egyedi állapotát (pl. társbetegségek és azok állapota) és az egyedi körülményeket (életmód, táplálkozás, mozgás, szenvedélybetegségek, egyéb kezelések stb.) figyelembe véve értékelhetőek igazán, de erre a legritkább esetben van lehetőség ilyen mélységben.
Ennek ellenére, statisztikailag természetesen leképezhetők trendek, de ezeket minden esetben az adott páciens esetére vonatkoztatva kell értelmezni, és figyelembe kell venni, hogy a kimutatások minden esetben egy egyszeri Lipogems kezelés eredményeit tükrözik, egyéb kezelés nélkül.
Eredmények
A Lipogems ortopédiai alkalmazásának elkezdése óta több tízezer páciens esett túl a kezelésen világszerte, és mind a technológiát alkalmazó szakemberek, mind a kezelt páciensek száma gyorsuló ütemben nő.
Az általánosan tapasztalható két éves utánkövetési eredményeket az előadások egybehangzó eredményei alapján a következőképpen foglalhatjuk össze:
- Egyetlen esetben sem volt tapasztalható fertőzés, vagy a beavatkozásokkal kapcsolatos komplikáció! (Mindössze a zsírleszívás helyén keletkező véraláfutások észlelhetők időnként.)
- Általánosságban elmondható, hogy a kezdeti jelentős javulás után (időpontja, mértéke teljesen egyedi) 16-20 hónapig mindenképpen fennállnak az elért eredmények, majd ezt követően (az átültetett regeneratív sejtállomány „elöregedése” folytán, illetve a helyi szövetek – a beütetett, aktivált sejtek (MSC) által kiváltott – természetes „szabályozásának” csökkenő intenzitása, illetve az eltelt időből is adódó természetes folyamatok miatt, egyes területeken lassú „visszarendeződés” kezdődik.
- A különböző vizsgált paraméter-kategóriák (fájdalom, tünetek, mindennapi tevékenységek, sport, életminőség) esetében változó a javulás mértéke, de minden vizsgált csoportban jobbak az eredmények, mint a kezelést megelőző időszakban.
- Különböző fokú kopások esetén és különböző korcsoportokban vannak kisebb különbségek a csoportok átlagát tekintve.
- Adott csoportokon belül, az egyének tekintetében nagyobb a szórás (nagyobbak az egyedi különbségek), ami a fent felsorolt komplex paraméterek páciensenként tekintett nagyfokú különbözőségéből, eltérő életmódjából és általános állapotából eredhet.
Átlagban, minden területen jelentős mértékű a javulás 24 hónap elteltével is, de a technológia legnagyobb, és páciensek visszajelzései által is legfontosabbnak mondott eredménye a tünetek jelentős csökkenése, illetve az életminőség kifejezett javulása.
Összefoglalva
A Lipogems eljárás egy olyan kifejezetten biztonságos, teljes mértékben természetes biológiai folyamatokon alapuló, gyógyszermentes regeneratív technológia, amely a páciensek szervezete egyedi regenerálódási képességeinek függvényében olyan mértékű állapotjavulást (általános értelemben életminőség-javulást) eredményezhet, amelyet sok esetben más, „hagyományos” eljárások (hialuronsav, PRP, viszkoszuplementáció, szteroidok stb.) egyáltalán nem, nem ilyen mértékben, vagy nem ilyen időtávon képesek biztosítani.
Ebből adódóan – általánosságban – a szervezet által a kezelésre adott válasz (javulás) ideje, mértéke és tartóssága mindenképpen függ az adott páciens ízületei degenerációjának fokától, életkorától, életvitelétől és általános állapotától, amelyek jelentős eltéréseket mutathatnak.
A hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján azonban elmondható, hogy az esetek döntő többségében, átlagban minimálisan két évig (hosszabb távú követések folyamatban) egyetlen kezeléssel eredményesen javítható a páciensek életminősége a kezelés előtti állapothoz képest, de minden esetben figyelembe kell venni az egyéni körülményeket.
A Lipogems kezelés leggyakoribb alkalmazási területei az ortopédiában (pácienscsoportok és indikációk):
- Térdízületi sérülés, vagy térdízületi műtét után lévő fiatal, egyebekben egészséges páciensek.
- Olyan páciensek, akik csípő-, vagy térdprotézisre szorulnának, de fiatal koruk miatt halasztani szeretnék azt.
- Olyan páciensek, akik valamilyen meggyőződésből elutasítják a protetizálást.
- Olyan páciensek, akik esetében valamilyen egyéb betegség, vagy extrém testsúly miatt nem vállalható a protézis műtét.
MOTTÓ „Prof. Dr. Csernátony Zoltán”:
„A LIPOGEMS NEM EGY CSODASZER, DE EGY CSODÁLATOSAN JÓ MÓDSZER.”